Czy psychoterapia boli?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy psychoterapia jest bolesnym i trudnym procesem, ponieważ każda osoba, która w niej uczestniczy może mieć zupełnie inne odczucia dotyczące tego czego doświadcza i trudności z którymi się zmaga. Może być też tak, że pewne etapy psychoterapii będą wyjątkowo trudne, ponieważ będą poruszać traumatyczne kwestie, będą sięgać do bolesnych doświadczeń, ale w końcowym rezultacie zmierzenie się z tym i przepracowanie tego, wniesie do życia klienta nową jakość i sprawi, że zacznie on odczuwać radość życia. 

Psychoterapia jest procesem wprowadzania zmian w życiu klienta i to, co może stanowić wyzwanie, to konieczność przewartościowania swojego życia, przyjęcia nowej perspektywy i zmianę dysfunkcjonalnych sposobów radzenia sobie oraz myślenia o pewnych kwestiach. Każda zmiana i otwarcie się na to co nowe, wymaga pożegnania z tym co minęło, a więc często też przejścia żałoby i pogodzenia się ze stratą. Niejednokrotnie może być to bolesne, bowiem nie ze wszystkimi złudzeniami, które towarzyszyły nam przez całe życie chętnie i z łatwością się rozstajemy. 

Z tego też względu istotną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa terapeuta, który powinien być wsparciem dla klienta w trudnych chwilach. Psychoterapeuci są przeszkoleni do tego, aby pomagać w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi klientów, co łagodzi ból związany z terapią.

Z kolei dla innych osób gabinet psychoterapeuty może być bezpieczną przestrzenią odkrywania samego siebie. Może stanowić miejsce do eksploracji siebie i swoich uczuć oraz umożliwiać skuteczne radzenie sobie z trudnościami życiowymi. Ta perspektywa zależy od indywidualnych zasobów oraz doświadczeń każdej osoby, która decyduje się na psychoterapię. 

Autorka: Kaja Pilarczyk