Kampania „Terapia ratuje życie”

Home / Kampania „Terapia ratuje życie”

Celem Kampanii „Terapia ratuje życie” jest promowanie psychoterapii jako skutecznego narzędzia radzenia sobie z kryzysami życiowymi oraz zebranie środków na darmową psychoterapię dla młodych.

Wokół psychoterapii narosło wiele szkodliwych stereotypów. Często korzystanie z niej wiąże się ze wstydem czy ostracyzmem społecznym. Chcemy to zmienić! Psychoterapia prowadzona przez profesjonalistów jest skutecznym sposobem na radzenie sobie z kryzysami życiowymi i pomaga odnaleźć jego sens! 

Dlaczego to robimy?

Stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w Polsce to coraz poważniejszy problemem. Aż 28 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia, a co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą. Możesz im pomóc! Zapewniając młodzieży bezpłatną pomoc psychoterapeutyczną, RATUJESZ ICH ŻYCIE!

Poprzez serwis siepomaga.pl zbieramy środki na rzecz Spotykalni – bezpłatnej poradni psychologicznej dla młodych ludzi, którą prowadzimy od marca 2021 roku w Poznaniu w Łączniku przy ul. Łąkowej 4b. Obecnie przyjmujemy 17 młodych przez 15 godzin tygodniowo. Pod naszymi skrzydłami terapię ukończyło już prawie 20 osób, niestety mimo to kolejka stale rośnie.  Mamy pełną listę oczekujących, bo zapotrzebowanie jest bardzo duże. Aż 8 osób czeka na terapię. Dzięki Tobie otrzymają ratującą życie pomoc!

Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/lacznik 

Jak wziąć udział w akcji?

  1. Udostępnij treści psychoedukacyjne na mediach społecznościowych – niech dotrą one na krańce internetu!
  2. Wesprzyj naszą zbiórkę po linkiem: https://www.siepomaga.pl/lacznik  

NAPRAWDĘ NIE TRZEBA WIELE! Każde 10, 20, 30 zł to dla młodych ogromna pomoc i SZANSA NA NORMALNE I RADOSNE ŻYCIE!

Ambasadorzy Kampanii

Dominik Dubiel SJ

Ambasador

Dominik Dubiel SJ

Jezuita, diakon, muzyk. Absolwent filozofii na jezuickiej Akademii Ignatianum, Edukacji artystycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie i teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Ewelina Chełstowska

Ambasador

Ewelina Chełstowska

Twórczyni społeczności kobiet Urzekająca.pl. Autorka książki "Masterclass kobiecości".

Kamil Janowicz

Przyjaciel Fundacji

Kamil Janowicz

Psycholog, certyfikowany tutor akademicki, z doświadczeniem pracy z małymi dziećmi, młodzieżą i rodzicami. W Fundacji Odzyskani prowadzi m.in. grupę rozwojową dla młodych mężczyzn.

Krzysztof i Ula Głowaccy

Przyjaciel Fundacji

Krzysztof i Ula Głowaccy

Małżeństwo, rodzice trójki dzieci. Psycholodzy i psychoterapeuci, twórcy profilu "Szczęśliwi razem". Wspierają osoby w budowaniu relacji z samymi sobą,  z partnerami, czy partnerkami, z dziećmi. Mówią o psychologii w związkach, rodzicielstwie i rozwoju. Merytorycznie, życiowo i praktycznie.

Małgorzata Dąbrowska

Ambasador

Małgorzata Dąbrowska

Coach chrześcijański, trenerka mentalna, przedsiębiorczyni. Wspiera kobiety w zmianie w biznesie i życiu osobistym. Twórczyni społeczności #BoskiBiznes. Prezes Fundacji Boskie Skrzydła. 

Michał Król

Ambasador

Michał Król

Kompozytor, wokalista, producent, lider uwielbienia.
Od kilkunastu lat zaangażowany w budowanie Kościoła w Polsce przez usługiwanie, pisanie piosenek, prowadzenie uwielbienia w lokalnych zborach i na konferencjach.

Monika i Marcin Gajdowie

Ambasador

Monika i Marcin Gajdowie

Spełnione małżeństwo, rodzice czwórki dzieci; terapeuci i rekolekcjoniści. Na co dzień mieszkają w Bolechowie na Pomorzu Zachodnim,  skąd co jakiś czas wyruszają w Polskę, by prowadzić liczne wykłady, konferencje i rekolekcje. Swoim doświadczeniem zawodowym dzielą się między innymi poprzez liczne publikacje. Do tej pory ukazały się m. in.: „Rodzice w akcji’, „Rozwój. Jak współpracować z łaską?” oraz „Świątynia. Wprowadzenie do kontemplacji” oraz „Rodzice nastolatków w akcji’.

Monika i Marcin Gomułkowie

Ambasador

Monika i Marcin Gomułkowie

Autorzy projektu internetowego „Początek wieczności” – jednego z najbardziej rozpoznawalnych obecnie w sieci, w którym to poruszają zarówno kwestie związane z pracą zawodową jak i te dotyczące małżeństwa, rodziny i wychowywania dzieci. Prowadzą liczne spotkania ewangelizacyjne i rekolekcyjne. 

o. Dariusz Piórkowski SJ

Ambasador

o. Dariusz Piórkowski SJ

Jezuita, duszpasterz, kierownik duchowy i rekolekcjonista. Autor publikacji poświęconych duchowości, rozwojowi osobistemu i Biblii, m.in. „O duchowości z krwi i kości”, „Książeczka o miłosierdziu”, „Spodziewaj się Dobra” i „Nie musisz być doskonały”. Publikuje w „Życiu Duchowym”, „W Drodze” i na portalu DEON.pl.

o. Wojciech Jędrzejewski OP

Ambasador

o. Wojciech Jędrzejewski OP

Dominikanin, kaznodzieja, rekolekcjonista, coach, absolwent kursu Chrześcijańskiej Terapii Integratywnej. Współtworzy Dominikański Ośrodek Kaznodziejski. Były katecheta, duszpasterz młodzieży i studentów.

Tomasz Samołyk

Ambasador

Tomasz Samołyk

Youtuber, influencer, twórca materiałów wideo o kulturze, sztuce, Kościele i sprawach społecznych. Od niedawna kieruje się prostą zasadą: „Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał” (J 3, 30).

Patroni medialni

Przewodnik katolicki
Fideratio

ABC psychoterapii

Jakie są korzyści z uczęszczania na psychoterapię?

Jakie są korzyści z uczęszczania na psychoterapię?

Uczestniczenie w psychoterapii bez względu na to czy zmagasz się z jakimiś wyzwaniami czy po prostu chcesz lepiej poznać siebie niesie za sobą szereg korzyści. Badania pokazują, że profesjonalne oddziaływania psychologiczne umożliwiają zmianę myślenia i zachowania, korektywne doświadczenia emocjonalne a także wspierają budowanie odporności psychicznej, która wpływa na odczuwaną jakość życia. Badania pokazują nawet, że uczestniczenie w psychoterapii prowadzi do trwałych zmian w mózgu (Mellibruda, 2011).

Kiedy skorzystać z psychoterapii?

Kiedy skorzystać z psychoterapii?

Przez wiele lat psychoterapia uważana była za jedną z metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych. Dziś możemy spotkać wiele jej definicji, na przykład J. Aleksandrowicz oraz J. Czabała (2003) definiują, że psychoterapia to proces zmian w pacjencie, który dokonuje się na skutek oddziaływań terapeutycznych. W zakres tych zmian wchodzą aktualne przeżycia pacjenta oraz to co na nie wpływa: cechy osobowości, obraz siebie, ocena wydarzeń z przeszłości, postawy i przeświadczenia, styl reakcji itp. W wielu podejściach psychoterapeutycznych odchodzi się również od nazywania osoby, która korzysta z psychoterapii pacjentem na rzecz nazywania jej klientem, aby pokazać, że jest ona równa wobec psychoterapeuty i ma moc wpływania na to jak przebiega cały proces.

Jak działa psychoterapia i od czego zależy jej skuteczność?

Jak działa psychoterapia i od czego zależy jej skuteczność?

Każda z wiodących szkół psychoterapii oferuje własne narzędzia i techniki stosowane w pracy z klientem, uważając je za skuteczniejsze od innych. Psychoterapeuci jednak coraz częściej kierują się w stronę integracyjnego podejścia do stosowanych metod i technik, aby wychodzić naprzeciw potrzebom konkretnej osoby i weryfikować co działa a co nie w konkretnym przypadku.

Czy psychoterapia boli?

Czy psychoterapia boli?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy psychoterapia jest bolesnym i trudnym procesem, ponieważ każda osoba, która w niej uczestniczy może mieć zupełnie inne odczucia dotyczące tego czego doświadcza i trudności z którymi się zmaga. Może być też tak, że pewne etapy psychoterapii będą wyjątkowo trudne, ponieważ będą poruszać traumatyczne kwestie, będą sięgać do bolesnych doświadczeń, ale w końcowym rezultacie zmierzenie się z tym i przepracowanie tego, wniesie do życia klienta nową jakość i sprawi, że zacznie on odczuwać radość życia. 

Jak przebiega proces terapeutyczny?

Jak przebiega proces terapeutyczny?

Kiedy już wybierzesz psychoterapeutę oraz umówisz się na wizytę przychodzi czas pierwszego spotkania. Na początek psychoterapeuta powinien powiedzieć kilka słów o sobie, przede wszystkim jakie ma kwalifikacje, w jakim nurcie pracuje, z jakich korzysta narzędzi oraz jakie są jego zasady współpracy. Często też może poinformować Cię o tym, że obowiązuje go etyka zawodowa, zgodnie z którą nie ma prawa nikomu przekazywać informacji, które pozyskał w toku rozmowy z Tobą i obowiązuje go całkowita poufność. Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią psychoterapeuta również nie ma prawa przekazywać Twoim opiekunom o czym dokładnie z Tobą rozmawiał, może jedynie przekazać informacje dotyczące ogólnych rekomendacji czy postawionej diagnozy. 

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Dzięki dostępowi do internetu możemy z dużą łatwością wybrać miejsce i osobę do której chcemy uczęszczać na psychoterapię. Portale takie jak na przykład Znany Lekarz czy opinie o danym ekspercie w mediach społecznościowych dają nam możliwość zweryfikowania jak inni klienci oceniają współpracę z nim, jakie ma kwalifikacje oraz doświadczenie. Dzięki zamieszczonym zdjęciom, możemy też jeszcze przed wizytą ocenić, czy dana osoba wzbudza nasze zaufanie. Wszystkie te kwestie ułatwiają wybór psychoterapeuty, choć najważniejszy i tak jest kontakt na żywo, ponieważ każdy klient ma inne oczekiwania i wyobrażenia dotyczące psychoterapeuty a każdy psychoterapeuta inny styl pracy, który nie każdemu musi odpowiadać

Kiedy terapia nie działa?

Kiedy terapia nie działa?

Rozmowa z psychoterapeutą nie jest zwykłą rozmową, taką jak na przykład ze znajomymi czy członkami rodziny.  Pomoc psychologiczna czy psychoterapia ma pewne określone ramy do których powinna się stosować i poza które nie powinna wykraczać osoba, która oferuje tego rodzaju usługi. Właśnie dlatego każdy psychoterapeuta zanim zacznie przyjmować klientów powinien zdobyć odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje oraz powinien odbyć psychoterapię własną.