Przez wiele lat psychoterapia uważana była za jedną z metod leczenia zaburzeń i chorób psychicznych. Dziś możemy spotkać wiele jej definicji, na przykład J. Aleksandrowicz oraz J. Czabała (2003) definiują, że psychoterapia to proces zmian w pacjencie, który dokonuje się na skutek oddziaływań terapeutycznych. W zakres tych zmian wchodzą aktualne przeżycia pacjenta oraz to co na nie wpływa: cechy osobowości, obraz siebie, ocena wydarzeń z przeszłości, postawy i przeświadczenia, styl reakcji itp. W wielu podejściach psychoterapeutycznych odchodzi się również od nazywania osoby, która korzysta z psychoterapii pacjentem na rzecz nazywania jej klientem, aby pokazać, że jest ona równa wobec psychoterapeuty i ma moc wpływania na to jak przebiega cały proces.
Z tych właśnie powodów, coraz częściej po usługi psychoterapeutów sięgają nie tylko osoby, które zmagają się z bardzo poważnym kryzysem jakim jest np. doświadczenie depresji, traum czy zaburzeń psychicznych, ale osoby, które chcą lepiej rozumieć siebie oraz zależy im na tym, aby poprawić jakość swojego życia.
Kiedy zatem skorzystać z psychoterapii?
- Zawsze kiedy odczuwasz przewlekły smutek i brak sił oraz motywacji do podejmowania codziennych zadań. Przestały Cię cieszyć rzeczy, które wcześniej dawały Ci przyjemność.
- Kiedy doświadczać zmienności nastroju i nie nadążasz za swoimi emocjami, trudno jest Ci je zrozumieć np. często wybuchasz złością lub miewasz ataki paniki.
- Kiedy odczuwasz lęk i trudno jest Ci wskazać jego jednoznaczną przyczynę, powoduje on, że rezygnujesz z aktywności mimo, że masz na nie ochotę np. spotkania z przyjaciółmi, podróże, pójście na imprezę, spacer w parku itp.
- Kiedy doświadczasz choroby fizycznej swojej lub bliskich, gdy ktoś bliski umrze lub odejdzie np. gdy rozwodzą się rodzice lub rozstajesz się z partnerem/partnerką, przyjacielem/przyjaciółką.
- Gdy nie akceptujesz siebie, tego jaka/jaki jesteś, jak wygląda Twoje ciało, wciąż myślisz o tym jak je ulepszać i co robić, aby podobać się innym poprzez np. restrykcyjne diety, operacje plastyczne, zabiegi kosmetyczne czy wycieńczające ćwiczenia na siłowni, i nigdy nie jesteś w pełni zadowolona/zadowolony z efektów.
- Gdy stajesz przed ważną zmianą w Twoim życiu, może to być np. zmiana miejsca zamieszkania, wyprowadzka z domu rodzinnego, zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka czy zmiana pracy.
- Gdy masz trudności z nawiązywaniem stałych relacji i w kontaktach z innymi ludźmi, nie są one dla Ciebie satysfakcjonujące.
- Gdy nie wiesz jak zacząć szukać odpowiedzi na pytania kim jestem i jaki jest cel mojego życia.
Powodów, które mogą skierować Twoje kroki do psychoterapeuty jest oczywiście więcej. Tak naprawdę, jeśli myśl o tym, że masz potrzebę porozmawiać z psychologiem pojawia się w Twojej głowie – zawsze warto się jej przyjrzeć i rozważyć taką możliwość. Psychoterapia nie musi być procesem, który trwa wiele lat, czasem wystarczy już kilka wizyt dzięki którym pewne tematy sobie poukładasz i będziesz czuć się lepiej w swoim życiu.
Aleksandrowicz J., Czabała J., Psychoterapia, [w:] Psychiatria. Tom III. Metody leczenia. Zagadnienia, etyczne, prawne, publiczne, społeczne, red. Bilikiewicz A., Pużyński S., Rybakowski J., Wciórka J., Wrocław 2003.
Autorka: Kaja Pilarczyk