Program Mentoringowy WINGS

Home / Program Mentoringowy WINGS

Program mentoringowy WINGS to projekt Fundacji Odzyskani, który ma na celu pomoc młodym ludziom w wyborze oraz kształtowaniu ich ścieżki kariery oraz rozwoju kompetencji miękkich.

Na czym polega mentoring?

Inspiracją dla mentoringu jest dawny proces kształcenia, kiedy to mistrz np. malarz, szewc, czy profesor akademicki brał pod swoją opiekę ucznia i pracując z nim indywidualnie przekazywał mu swoją wiedzę i doświadczenie. Współczesny mentoring opiera się na relacji pomiędzy mentorem (mistrzem), a mentee, czyli uczniem. Bardzo ważne jest to, że jest to relacja partnerska, a nie typowo „szkolna” relacja nauczyciel-uczeń. Poprzez regularne spotkania i rozmowy z mentorem, uczeń zdobywa nową wiedzę, poznaje siebie i swoje możliwości oraz rozwija zawodową samoświadomość. Mentor dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym, pokazuje jak dany zawód wygląda w praktyce i odpowiada na potrzeby swojego mentee.

Co mentoring daje młodym?

Dzięki mentoringowi młodzi:

 • poznają realia danego zawodu od osób, które osiągnęły sukces w danej dziedzinie,
 • mogą zaprezentować i przedyskutować swoje pomysły i sposoby myślenia
 • otrzymują wsparcie w przezwyciężaniu słabości i rozwijaniu swoich mocnych stron
 • dowiadują się, w jaki sposób rozwijać swoją karierę w danym zawodzie
 • zdobywają nową wiedzę i umiejętności

Jakie korzyści otrzymuje mentor?

Mentoring opiera się na relacji partnerskiej, co oznacza, że nie tylko uczeń otrzymuje coś od swojego mentora, ale również mentor dostaje coś od swojego ucznia. Dzięki mentoringowi mentor:

 • może spełnić się w roli eksperta i lidera,
 • rozpala na nowo pasję w pracy,
 • ma możliwość zaprezentowania świeżych, autorskich pomysłów, rozwiązań i perspektyw,
 • otrzymuje doskonałą okazję do refleksji nad własnymi celami i możliwościami,
 • może obserwować rozwój swojego ucznia i czerpać z tego satysfakcję.

Program WINGS – mentoring w Fundacji Odzyskani

Roczny program WINGS zakłada 12 spotkań jeden na jeden z mentorem, który odpowiada na konkretne potrzeby mentee. Pierwsza edycja programu startuje już w maju 2022 roku.

Mentorzy będą wspierać młodych w tematach:

 • prowadzenie własnej firmy,
 • fotografia,
 • projektowanie stron usability,
 • praca z młodzieżą,
 • prowadzenie organizacji pozarządowej,
 • muzealnictwa,
 • zarządzania zespołem,
 • zarządzania finansami,
 • zarządzanie sobą w czasie,
 • efektywna komunikacja,
 • zarządzanie projektami,

Nasi mentorzy to doświadczeni liderzy, przedsiębiorcy i ludzie pracujący z pasją, którzy chcą „zarażać” ją młode pokolenie i podzielić się swoją wiedzą oraz talentami pracujący na zasadzie wolontariatu.

Chcesz zostać naszym mentorem? Napisz do nas ewelina.szymanska@odzyskani.pl

Justyna Marks – współtwórca i konsultant merytoryczny Programu Mentoringowego WINGS.

Certyfikowany Menedżer Programów Mentoringowych EMCC Practitioner, dyrektor personalny, facylitator, konsultant kryzysowy, coach Clifton Strength oraz Extended DISC. Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz  University of Potsdam. Podyplomowo wykształcona w zakresie zarządzania  projektami w metodyce TenStep™, oraz HR Business Partner. Posiada międzynarodową Certyfikację Menedżera Programów Mentoringowych.  Ukończyła Akademię Trenera na WSNHiD w Poznaniu. Certyfikowany coach Clifton Stength. Akredytowany konsultant Extended DISC oraz SHL tools. Realizuje Międzynarodowe Projekty Mentoringowe  dedykowane m.in. dla Talentów, Pracowników Działów Sprzedaży oraz Sukcesorów dla Kluczowych Stanowisk w organizacji. Współpracuje z Personel i Zarządzanie. Autor m.in. artykułu dotyczącego projektowania programów mentoringowych oraz zawierania kontraktowania w organizacji. Prowadzi zajęcia z zakresu mentoringu dla studentów Politechniki Poznańskiej. Od ponad 10 lat aktywna zawodowo w zakresie rozwoju pracowników oraz organizacji. Zaangażowana w międzynarodowe projekty w trakcie studiów, podczas gap year oraz w codziennej pracy biznesowej. Doświadcza tego, że Mentoring jest narzędziem podnoszącym m.in. produktywność, zaangażowanie i motywacje.

Justyna prowadzi szkolenia dla mentorów oraz mentee oraz superwizje programu.

Jak wziąć udział w programie?

Uczestnikami programu mogą zostać młode osoby w wieku 15-24 r.ż., które wypełnią formularz zgłoszeniowy. Na jego podstawie będziemy kwalifikować osoby do programu oraz dobierać pary mentor – mentee.

Regulamin i warunki udziału w programie

Program Mentoringowi WINGS trwa 12 miesięcy, podczas których mentor i mentee spotykają się raz w miesiącu na 1,5h omawiając tematy ważne dla mentee (forma spotkań online lub stacjonarnie (Łącznik, ul. Łąkowa 4b w Poznaniu), forma spotkań jest indywidualnie ustalana z mentorem). W połowie i na zakończenie procesu mentoringowego mentor i mentee otrzymają ankiety oceny satysfakcji z procesu. Dobór mentora następuje na podstawie ankiety wypełnionej przez mentora oraz mentee. O doborze par mentoringowych decyduje koordynator Programu.

WARUNKIEM UDZIAŁU W PROGRAMIE MENTORINGOWYM WINGS jest:

 1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego* do dnia 15 kwietnia 2022 r. do godziny 12.00. w południe. 
 2. Obecność na spotkaniach. W przypadku dwóch nieobecności (bez poinformowania mentora) mentee traci możliwość udziału w programie.  
 3. Aktywne uczestnictwo w spotkaniach i realizacja zadań przekazanych przez mentora. 
 4. Wpłata darowizny 100 zł na rzecz utrzymania Spotykalni – darmowej poradni psychologicznej dla młodzieży

Wpłaty należy dokonać do dnia 20 kwietnia 2022r. na konto: 

Fundacja Odzyskani, 

90 1140 2004 0000 3302 7872 1403, 

Tytułem: Darowizna na cele statutowe

6. Wiek między 15 – 24 rokiem życia – program jest skierowany do młodzieży szkół średnich i studentów.

*Wypełnienie formularza nie gwarantuje przyjęcia do Programu. Przy większej liczbie osób niż miejsc, o przyjściu do Programu decyduje koordynator projektu biorąc pod uwagę pkt. 3 i 4 formularza. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 15 kwietnia do godz. 17.00.

 

Nasi Mentorzy

Kliknij na zdjęcie by przeczytać pełny opis osoby
Anna Skubiszyńska

Przyjaciel Fundacji

Anna Skubiszyńska

Radca prawny, mediator. Prowadzi kancelarię, świadczącą prawną dla osób fizycznych i przedsiębiorców. W Fundacji Odzyskani prowadzi warsztaty z mediacji i wspiera nas doradztwem prawnym.

Dariusz Wojdan

Mentor

Dariusz Wojdan

Założyciel Fundacji i Wspólnoty JAFA, która poprzez różne działania stwarza młodemu pokoleniu przestrzeń do pełnego rozwoju duchowego, intelektualnego i artystycznego. Żonaty, ojciec trzech córek. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS. 

Dominik Fąferek

Przyjaciel Fundacji

Dominik Fąferek

Area Developer w międzynarodowej organizacji młodzieżowej Young Life. W Fundacji Odzyskani prowadzi klub fotograficzny.

Dominik Szymański

Mentor

Dominik Szymański

Z urodzenia i wykształcenia geodeta. Niepoprawny optymista, szukający w ludziach dobra. Piechur. Lubi wyzwania, szukać rozwiązań, możliwości, obserwować wschody i zachody słońca i po prostu się uśmiechać.

Dorota Zdziebkowska

Mentor

Dorota Zdziebkowska

Absolwentka historii sztuki oraz podyplomowych studiów MBA. Początki kariery zawodowej- 3 lata w zachodnich korporacjach. Od 30 lat prowadzi własne firmy rodzinne, na co dzień zaangażowana w prowadzenie firmy Grupa Zachodnia zajmującej się dystrybucją produktów zapachowych do domu w sektorze premium. 

Ewelina Szymańska

Pracownik Fundacji

Ewelina Szymańska

Z wykształcenia socjolog, badaczka z wieloletnim doświadczeniem, w przeszłości koordynatorka badań społecznych, z zamiłowania graficzka.

W Fundacji Odzyskani pracuje jako kierownik projektów, prowadzi warsztaty z zarządzania sobą w czasie w ramach Szkoły Młodego lidera i... parzy kawę .

Gosia Elszyn-Bociek

Mentor

Gosia Elszyn-Bociek

Z wykształcenia ekonomistka, z zawodu Product Managerka, która nieustannie wraz z zespołem poprawia doświadczenie klienta dużego serwisu internetowego na ścieżce zakupowej, płatnościowej i pozakupowej. Szczęśliwa żona i mama trójki dzieci (oraz “adopcyjna mama” pewnego kundelka). Pasjonatka ogrodu, krawiectwa, robótek ręcznych i gotowania. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Ilona Adamska

Mentor

Ilona Adamska

Magister filozofii i dziennikarstwa, absolwentka 3-letniego kursu doktoranckiego na UKSW w Warszawie. Wydawca i redaktor naczelna magazynów Imperium Kobiet i Law Business Quality oraz 6 portali lifestylowych. Właścicielka Agencji PR I.D.MEDIA. Autorka i redaktorka 15 książek. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Iwona Pietrala

Mentor

Iwona Pietrala

Wokalistka, autorka tekstów, a przede wszystkim -„córka Króla”! Autorka znanego utworu „Oblubienica”, który zaśpiewała u boku rapera Heresa w 2018 roku, oraz "Niezwyciężony", nagranego razem z raperem Tau. Po spotkaniu z Jezusem w 2013, dzieli się swoim świadectwem nawrócenia, a także życia wiarą na codzień. Zagrała wiele koncertów z zespołem w Londynie, gdzie mieszkała przez ostatnie lata, oraz w Polsce. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS. 

Joanna Mazur

Prezes

Joanna Mazur

Prezes i założycielka Fundacji. Trener kompetencji miękkich, coach, mentor i certyfikowany trener Kompasu kariery. Jej pasją jest pomaganie młodym ludziom w odnajdywaniu ich drogi życiowej.

W Fundacji Odzyskani specjalizuje się w zarządzaniu chaosem. Poza tym prowadzi warsztaty rozwojowe z kompetencji miękkich, i ...otwiera drzwi w Łączniku.

Kaja Pilarczyk

Przyjaciel Fundacji

Kaja Pilarczyk

Zawodowo zajmuje się content marketingiem. Z wykształcenia socjolożka, aktualnie studentka psychologii. Po skończeniu studiów planuje rozwijać się jako terapeutka.

W Fundacji Odzyskani odbywa praktyki, prowadzi spotkania klubu dyskusyjnego oraz pisze artykuły na bloga.

Karol Fromont

Mentor

Karol Fromont

Absolwent teologii z Diploma Licentiae z teologii pastoralnej. Rekolekcjonista, prowadzący szkolenia i warsztaty, dyplomowany coach. Prezes Fundacji Reaching Beyond – Sięgając Nieba, która zajmuje się szeroko pojętym rozwojem człowieka: duchowym, psychicznym i fizycznym. Wraz z żoną, przez 11 lat, pracował na misjach na trzech kontynentach: Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Karolina Fromont

Mentor

Karolina Fromont

Absolwentka chemii i fizyki oraz podyplomowych studiów Mediacji i Negocjacji. Dyplomowana coach, prowadząca warsztaty i szkolenia, rekolekcjonistka. Vice-prezes Fundacji Reaching Beyond – Sięgając Nieba, która zajmuje się szeroko pojętym rozwojem człowieka. Wraz z mężem pracowała jako świecka misjonarka na trzech kontynentach: w Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Fundacji Odzyskani jest mentorem w Programie Mentoringowym WINGS.

Krzysztof Sowiński

Mentor

Krzysztof Sowiński

Ewangelizator, założyciel, a dziś lider pomocniczy wspólnoty młodzieżowej „Young GPS” w Skierniewicach. Prezes Fundacji „SOWINSKY”, wokalista w zespole „Redhead Hero”. Odwiedza szkoły, zakłady karne, ośrodki terapii uzależnień, wspólnoty, parafie i wydarzenia ewangelizacyjne w różnych okolicznościach. W Fundacji Odzyskani jest mentorem w Programie Mentoringowym WINGS dla młodych liderów wspólnot.

ks. Adrian Szafranek

Mentor

ks. Adrian Szafranek

Ksiądz katolicki, przewodnik duchowy Grupy 2 Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, nauczyciel religii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. W latach 2017-2020 duszpasterz w Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień w Wierzenicy. Obecnie wikariusz w parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

ks. Andrzej Muńko

Mentor

ks. Andrzej Muńko

Wikariusz w parafii Matki Odkupiciela na Piątkowie, katecheta w dwóch poznańskich liceach, prowadzi wraz z przyjaciółmi kanał na You Tubie - TNS (Trójca Niekoniecznie Święta). Współpracuje z Domem Medialnym Święty Wojciech i Edycją Świętego Pawła, gdzie odpowiedzialny jest za materiały dla dzieci. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS dla młodych liderów.

Magdalena Płaczkowska

Przyjaciel Fundacji

Magdalena Płaczkowska

Artystka fotograf, kulturoznawca, czynnie działająca w ramach Komitetu w fundacji YL. Projektantka wnętrz, graficzka a obecnie szkoląca się z mentoringu i tutoringu. W Fundacji Odzyskani prowadzi warsztaty fotograficzne. 

Maks Marcinowski

Mentor

Maks Marcinowski

Z wykształcenia informatyk, pracujący w PCSS na styku cyberbezpieczeństwa i AI, doktorant. Wielbiciel sportu, gór, dziedzin łączących kulturę z techniką i nowych doświadczeń. Członek sztabu organizacyjnego jednego z poznańskich wydarzeń religijno-kulturalnych. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Marcos Dias

Mentor

Marcos Dias

Świecki misjonarz wspólnoty Przymierze Miłosierdzia (świecki konsekrowany) odpowiedzialny za fraternię wspólnoty w Polsce, prezes Fundacji Przymierze Miłosierdzia. Pochodzi z Brazylii. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS dla młodych liderów.

Maria Ostrowska

Przyjaciel Fundacji

Maria Ostrowska

Z wykształcenia chemik. Na co dzień pracuje w korporacji w branży motoryzacyjnej. Związana ze wspólnotą Magnificat. Modli się za innych w Domu Miłosierdzia w Poznaniu i prowadzi zajęcia dla dorosłych, przygotowujących się do sakramentów. W Fundacji Odzyskani jest mentorem w Programie Mentoringowym WINGS.

Małgorzata Orlińska

Mentor

Małgorzata Orlińska

Absolwentka SUM Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat zatrudniona w administracji publicznej na stanowiskach koordynacyjnych i kierowniczych. Z pasją zaangażowana w rozwój osobisty oraz zawodowy. Wspiera szereg organizacji dobroczynnych i charytatywnych. Widzi w innych potencjał i pomaga im go rozwijać. Szczęśliwa mama dwójki wspaniałych młodych ludzi. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Monika Samolej

Mentor

Monika Samolej

Fizjoterapeutka, wieloletnia tancerka ludowa, trenerka medyczna kochająca ludzi i świat. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Interesuje się połączeniem psychiki z ciałem i duchem. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS. 

Piotr Siwiński

Mentor

Piotr Siwiński

Projektant UX, wcześniej frontend developer z wieloletnim stażem. Ponad 20 lat doświadczenia w budowaniu usług i serwisów internetowych. Zapalony realizator, który nie boi się chwycić za pióro, aparat, kamerę, komputer by móc stworzyć najbardziej szalone pomysły. Katechista Archidiecezji Poznańskiej, wieloletni ewangelizator związany z ruchem charyzmatycznym. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS. 

Rafał Cempel

Mentor

Rafał Cempel

Pasjonat książek, służebnego przywództwa i komunikacji w duchu NVC. Na co dzień pracuje w księgarni chrześcijańskiej w sprzedaży i marketingu. Z wykształcenia teolog.

Sara Kapek

Przyjaciel Fundacji

Sara Kapek

Skandynawistka, liderka w organizacji Young Life. W Fundacji Odzyskani prowadzi kurs języka norweskiego i niemieckiego.

Sylwia Korczak

Wiceprezes

Sylwia Korczak

Historyk sztuki i plastyk z wykształcenia i zamiłowania. Na co dzień pracuje w oddziale Muzeum Narodowego w Rogalinie. W Fundacji Odzyskani działa w zespole komunikacji oraz jako mentor.

Szymon Frieske

Mentor

Szymon Frieske

od 15 lat przedsiębiorca, który jest współwłaścicielem 9 spółek z branży reklamowej, tekstylnej, poligraficznej, e-commerce i budowlanej. Aktywny inwestor wspierający startupy jak i większe przedsięwzięcia. W Fundacji Odzyskani jest mentorem w Programie Mentoringowym WINGS.

Sławomir Giefing

Mentor

Sławomir Giefing

Od 32 lat przedsiębiorca, członek założyciel Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych oraz członek Polskiej Izby Biznesu. Od 10 lat zaangażowany w życie Kościoła Katolickiego w fundacji Pro Publico oraz jako katechista w parafii przygotowując młodzież do bierzmowania i rodziców do chrztu dziecka. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS.

Zosia Nowakowska

Mentor

Zosia Nowakowska

Absolwentka kierunku dialog i doradztwo społeczne. Od 2017 roku zaangażowana w działania międzynarodowej organizacji Young Life w Poznaniu. W Fundacji Odzyskani jest mentorem Programu Mentoringowego WINGS dla młodych liderów.