3 sposoby na smutek

3 sposoby na smutek

Przyszło nam żyć w niełatwym czasie. Trwająca już od prawie dwóch lat pandemia koronawirusa i związane z nią obawy o zdrowie własne i bliskich, konieczność nauki zdalnej, ograniczenia dotyczące formy spędzania wolnego czasu, konieczność noszenia maseczek, i ogólna niepewność dotycząca przyszłości powodują, że możesz odczuwać lęk i smutek. Jak sobie z nim poradzić?

Dodatkowo mamy okres zimowy, w którym dni są bardzo krótkie, jest zimno, prawie nie ma słońca, co również nie nastraja pozytywnie. Takie uczucia są w obliczu tej sytuacji czymś zupełnie normalnym i dotyczą każdego człowieka. Nie ma jednak powodu, aby się załamywać, ponieważ jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać i które sprawią, że poczujesz się lepiej.

Zanim je poznasz, pamiętaj jednak, że uczucie smutku określane jest jako emocja negatywna, ale to wcale nie oznacza, że powinieneś go unikać i przed nim uciekać. Smutek, jak każde uczucie, którego doświadczasz jest ważną informacją dotyczącą tego, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu. Pozwól sobie je w pełni przeżywać, ponieważ kiedy uciekamy od tego co czujemy, powodujemy w naszym ciele napięcia i blokady, które wcale nie przynoszą ulgi, ale sprawiają, że czujemy się gorzej. Wszystkie emocje, których doświadczasz w danym momencie są w porządku.

To teraz, kiedy już wiesz, że doświadczanie negatywnych emocji wcale nie jest czymś złym, zobacz, jak możesz sobie pomóc i co możesz zrobić, aby w chwilach zniechęcenia i przygnębienia poczuć się lepiej.

Zajmij się czymś, co naprawdę sprawia Ci przyjemność i Cię relaksuje. Kiedy odpoczywasz wcale nie marnujesz czasu, ale regenerujesz swoje siły do podejmowania kolejnych wyzwań i aktywności. To bardzo ważne, szczególnie wtedy kiedy masz intensywny czas w szkole, dużo sprawdzianów, zaliczeń, nauki i dużo lekcji. Każdego dnia wyznacz sobie godzinę lub dwie podczas których będziesz czytać ulubioną książkę, posłuchasz ulubionej muzyki, będziesz rysować, gotować, obejrzysz ciekawy film – krótko mówiąc zrobisz coś, co sprawia Ci radość i co pozwoli przekierować Twoją uwagę w pozytywną stronę.

Uprawiaj sport! Nie musi to być od razu przygotowanie do przebiegnięcia maratonu, ale na przykład dłuższy spacer z psem, przejażdżka na rowerze, jogging wokół pobliskiej okolicy, wizyta na basenie lub lodowisku. Do wspólnych aktywności możesz zaprosić rodziców, rodzeństwo lub koleżankę, kolegę, ale też nie czekaj, jeśli nikt z nich w danym momencie nie będzie miał czasu. Chwile spędzone sam na sam są również bardzo ważne i wartościowe w naszym życiu. Regularna aktywność fizyczna niesie za sobą cały szereg korzyści – wydzielają się endorfiny nazywane “hormonami szczęścia”, które sprawiają, że mamy pozytywny nastrój, lepiej funkcjonuje nasz mózg, co pozytywnie przekłada się na zdolność koncentracji i nauki, redukuje stres i napięcie, poprawia zdrowie fizyczne, wpływa na lepszą jakość snu i wiele, wiele innych. Wystarczy tylko 20-30 minut dziennie, to niewiele, a efekty będą naprawdę duże.

Przelej swoje uczucia i myśli na papier. Pisanie pozwoli Ci uporządkować myśli oraz będziesz mógł dokładnie nazwać, co czujesz. Opisz, co wydarzyło się danego dnia, albo w ostatnim czasie, co Cię zasmuciło, czego się obawiasz, ale co równie ważne – zastanów się, czy te sytuacje mogą przynieść Ci jakąś pozytywną refleksję. Nie musisz tego nigdzie publikować ani nikomu pokazywać. Już samo pisanie działa jak rozmowa, kiedy “wygadamy się” komuś czujemy ulgę i nie musimy negatywnych uczuć dusić w sobie. Podobnie działa opisanie tego, co aktualnie nastraja nas negatywnie.

Generalnie – dbaj o siebie. I pamiętaj, że czasem, mimo wcielenia w życie wszelkich rad i zrobienia wszystkiego co powinno sprawić, że poczujesz się lepiej, smutek nie mija. W takich sytuacjach nie czekaj, aż coś się samo zmieni, ale poszukaj profesjonalnej pomocy. Fundacja Odzyskani to miejsce w którym możesz porozmawiać z psychologiem, ale też wziąć udział w szeregu warsztatów, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i wzmocnią Twoją wewnętrzną siłę. To także miejsce w którym spotkasz innych ludzi, którzy czekają na Ciebie i z otwartością wysłuchają Twojej historii. Skontaktuj się z nami.

Fot. https://pixabay.com/photos/girl-window-sit-sitting-wait-5801502/ 

Autorka: Kaja Pilarczyk