Zrzutka na Spotykalnię – darmową poradnię psychologiczną dla młodych

Zrzutka na Spotykalnię – darmową poradnię psychologiczną dla młodych

Odzyskani przez spotkanie – pod tym hasłem zbieramy pieniądze na rozwój Spotykalni, czyli darmowej poradni psychologicznej dla młodzieży. Mieści się ona w Łączniku przestrzeni rozwoju dla młodych w Poznaniu.

Uruchomiliśmy Spotykalnię na początku marca 2021 r. W przeciągu dwóch tygodni mieliśmy już komplet pacjentów. W tym momencie z pomocy korzysta 7 młodych ludzi i jest to niestety maksimum naszych możliwości. To dużo i mało równocześnie. Dużo, bo życie każdego, pojedynczego człowieka znaczy tyle co cały świat. Mało, bo zapotrzebowanie młodzieży na pomoc psychologiczną jest bardzo duże.

Infografika przedstawiająca problemy młodzieży: 1. Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne lub behawioralne, 2. czas oczekiwania na planową wizytę dziecka u psychiatry lub psychologa wynosi kilka miesięcy, 3. Korzystanie z mediów społecznościowych przez dwie godziny dziennie zwiększa blisko 4-krotnie ryzyko depresji, 4. 16% nastolatków samookalecza się, 5. W 2020 roku policja odnotowała 730 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Koszt jednej godziny terapii to 129 złotych, nierzadko zaś, aby terapia była skuteczna wymaga cotygodniowych spotkań. Wielu młodych ludzi i ich rodziców nie stać na taki wydatek. Młodzi pozostają bez pomocy, a ich problemy się pogłębiają. Rodzice bezradnie patrzą na cierpienie swoich dzieci. Depresja, lęki, nałogi, myśli samobójcze, przemoc cyfrowa, wykluczenie… To poważne problemy, które nierozwiązane mogą rzutować na całe dalsze życie człowieka, zaburzając jego relacje z innymi ludźmi i z samym sobą.

Kwota, którą zbieramy to 82 044 zł. Dzięki niej przez cały rok zapewnimy 12 godzin terapii tygodniowo. Z pomocy będzie mogło skorzystać nawet 24 młodych ludzi w wieku od 14 do 24 lat, którzy w innym przypadku zostaliby ze swoim problemem sami. Dzięki Twojej pomocy otrzymają oni profesjonalne wsparcie psychologów.

Będą mogli przepracować swoje problemy i zacząć żyć pełnią życia: rozwijać pasje, budować dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, z optymizmem i radością patrzeć w dorosłość.

Zdjęcie przedstawia wnętrze Spotykalni, darmowej poradni psychologicznej. Na pierwszych planie okrągły stolik na którym leży notes z napisem Spotykalnia. Na drugim planie dziewczyna widoczna do ramion ze złożonymi dłońmi.

Czym różni się Spotykalnia od innych poradni psychologicznych?

Przede wszystkim lokalizacją. Spotykalnia jest jednym z pomieszczeń, które tworzy Łącznik, czyli przestrzeń rozwoju dla młodych. Co to oznacza? Po spotkaniu z psychologiem młody człowiek może pójść do sąsiedniej Chillowni i tam zagrać z rówieśnikami w planszówki, w Warsztatowni wziąć udział w warsztatach rozwijających talenty, spotkać się z doradcą zawodowym, włączyć się w projekty charytatywne, czy pouczyć się w pokoju nauki. Ponadto, nasi psychologowie pracują na bazie wartości chrześcijańskich. Jest dla nas bardzo ważne to, aby były to osoby, które mają już doświadczenie w pracy z młodzieżą, wykazują się empatią i profesjonalizmem.

Świadectwo Joanny Mazur

W filmiku poniżej swoim świadectwem dzieli się Joasia Mazur, prezes Fundacji Odzyskani, która jako młoda osoba cierpiała na depresję. Ona miała możliwość skorzystania w porę z pomocy psychologa. Nie każdy jednak ma to szczęście. Z analizy przeprowadzonej w 2019 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich dowiemy się, że „ czas oczekiwania na planową wizytę dziecka u psychiatry lub psychologa wynosi kilka miesięcy”. Długie czekanie na wizytę jest po prostu niebezpieczne. Tak samo jak w przypadku chorób fizycznych – im szybciej człowiek podejmie walkę z problemem tym lepiej!

Zostań „Cichym Przyjacielem” młodych ludzi! Kimś kto wspiera, troszczy się, wysłuchuje. Kimś kto towarzyszy, choć pozostaje na dalszym planie. Kto wyświadcza dobro, chociaż obdarowany może w ogóle nie wiedzieć o jego istnieniu.

Wesprzyj zbiórkę na rozwój darmowej poradni psychologicznej dla młodych ludzi. Udostępnij ją i zaproś do jej wsparcia swoich przyjaciół i znajomych. Pamiętaj, że ratując jednego człowieka, ratujesz cały świat!

Spotykalnia działa w każdy wtorek w godz. 15.00-19.00 w Łączniku przy ul. Łąkowej 4b/7 w Poznaniu. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: lacznikmlodych@gmail.com/ Jeśli potrzebujesz pomocy lub znasz kogoś, kto tej pomocy potrzebuje przekaż ten adres mailowy.